top of page

Не сте абонат?

Присъедини се към 2 000+ човека, които всяка събота сутрин четат за НЛП, за ума, живота  и човешкия потенциал.

Когато се абонираш, ще ти изпратя и моя безплатен Шаблон за Извличане на Ценности, който ще ти помогне да придобиеш повече яснота в живота си.

Истинската история зад легендата (невидимата революция в психологията!)

Какво се случва, когато студент по математика с интерес към психологията и експерт по лингвистика, обучаван в специалните части, решат да разгадаят тайните на човешкото поведение? Получава се нещо, което променя начина, по който възприемаме мисленето, общуването и промяната.

Всичко започва през 70-те години на миналия век, когато Ричард Бандлър – млад студент, първоначално потопен в света на компютърните науки – открива нещо любопитно: ако точно копира начина, по който определени терапевти работят, може да постигне същите резултати като тях. И това не е просто имитация, а истинско моделиране на човешкото съвършенство.

Тук на сцената се появява Джон Гриндер – доцент по лингвистика, с впечатляваща способност да възприема акценти и да се адаптира културно (развита, между другото, по време на службата му в специалните части). Двамата започват да експериментират: да изследват, да премахват излишното, да оставят само същността. Какво отличава истински добрите терапевти от останалите? Какво по-различно правят те?

Техният подход не е просто академичен – те буквално „влизат в кожата“ на великите терапевти като Фриц Пърлс, Вирджиния Сатир и Грегъри Бейтсън. Бандлър стига дори дотам, че подражава на немския акцент на Пърлс, пуши като него, движи се като него. Но после осъзнават, че това са детайли – магията е в моделите на мислене и комуникация.

Откритията им не остават само в университетските аудитории. Те продължават с експерименти, които разкриват нещо фундаментално: начинът, по който мислиш за дадена ситуация, определя как я преживяваш. Хората с фобии например, си представят страха си сякаш се случва с тях в момента. А тези, които са го преодолели? Те го виждат като далечна сцена от филм.

И тук идва следващият въпрос: ако просто научим хората да „превключват“ начина, по който си представят страховете си, ще ги победят ли? Оказва се – да. И то мигновено.

Срещата с гения на хипнозата

Картата не е Територията

Колкото повече задълбават в темата за промяната, толкова по-ясно става, че има още какво да се открие. Следващият им въпрос е прост: „Кой е най-добрият в тази игра?“

Отговорът ги отвежда до д-р Милтън Ериксън – легендарен хипнотерапевт, който може да предизвика дълбок транс, докато разказва история. Но Ериксън не е просто добър – той е уникален.

Неговата собствена история е като сюжет от роман. Като млад фермер от Уисконсин, на 18 години той заболява от полиомиелит и прекарва над година, прикован в железен бял дроб. Вместо да се предаде, той започва да наблюдава хората около себе си – движенията им, начинът, по който говорят, микроскопичните изражения, които издават истинските им емоции. По-късно, когато започва да се възстановява, той се учи да ходи, като гледа как го прави прохождащата му сестричка.

Тази способност да улавя най-фините детайли в поведението на хората става основата на неговия хипнотичен метод. Вместо класическите внушения („Очите ти натежават…“), той използва истории, метафори и езикови конструкции, които отвеждат подсъзнанието точно там, където трябва.

Когато Бандлър и Гриндер решават да се срещнат с него, първоначалният отговор е ясен – „Нямам време“. Но Бандлър не се отказва толкова лесно. С нотка закачливост му отвръща: „Някои хора, д-р Ериксън, умеят да намират време.“ В тази привидно обикновена реплика е скрита тънка хипнотична команда – точно от техниките на самия Ериксън. Той забелязва трика и се усмихва: „Елате по всяко време.“

И така, двамата млади изследователи се озовават във Финикс, Аризона, за да разгадаят тайните на хипнотичния език. Комбинацията между техниките на Ериксън и подхода на Бандлър и Гриндер да „разкодират“ моделите му, води до истинска революция в терапията и комуникацията.

НЛП става движение

Дотук добре, но как една нова идея се превръща в глобално движение?

От университетските класни стаи, където методите на Бандлър и Гриндер привличат все повече любопитни умове, до семинари, където хората идват, за да се научат как да прилагат тези техники в живота си. В кръга им се включват ключови фигури като Лесли Камерън-Бандлър, Робърт Дилтс, Джудит Де-Лозие и Дейвид Гордън – хора, които също ще оставят своя отпечатък върху развитието на НЛП.

Но истинският пробив идва, когато Стив Андреас – известен гещалт терапевт, решава, че НЛП е толкова значимо, че трябва да бъде документирано. Заедно със съпругата си Конирей Андреас, той започва да прави записи на семинарите на Бандлър и Гриндер и да ги превръща в книги.

Първата е „Жаби в принцове“ (Frogs into Princes) – книга, която става бестселър и популяризира НЛП сред по-широката публика.

След това идва 1979 г., когато Psychology Today публикува обширна статия, озаглавена „Хора, които четат хора“. И оттук нататък няма връщане назад – НЛП навлиза в света на бизнеса, продажбите, образованието и дори личностното развитие.

От експериментална методика до ежедневен инструмент

Днес дори без да го осъзнаваме, използваме концепции от НЛП в почти всяка област. Всеки път, когато говорим за „състояние на ума“, „моделиране на успеха“ или „изграждане на рапорт“, всъщност докосваме идеи, които започват от онази малка група любопитни умове в Калифорния.

Но тук има един тънък момент – да знаеш за НЛП не означава, че можеш да го прилагаш. Това е разликата между човек, който знае как работи пианото, и такъв, който може да изсвири симфония.

Така че, ако наистина искаш да използваш НЛП, има само един начин: експериментирай. Виж как работи в твоя свят. Пробвай различни техники. Играй си с тях. И най-важното – наблюдавай резултатите.

Защото, както казва Т. Е. Лорънс:

Всички хора мечтаят, но не всички еднакво. Тези, които мечтаят през нощта в прашните кътчета на съзнанието си, се събуждат през деня, за да разберат, че това е било суета. Но мечтателите през деня са опасни. защото те могат да действат с отворени очи, за да направят мечтите си възможни.“
_Томас Лоранс (Томас Арабски)

А ти, готов ли си да станеш такъв мечтател?

Какво следва?

Днес се разходихме из историята на НЛП и видяхме как едно любопитство, няколко нестандартни експеримента и един телефонен разговор с хипнотичен подтекст поставят основите на цяло движение.

Но ето един въпрос: Какво е общото между човек, който преобръща света с откритията си, и такъв, който натиска бутона „дрямка“ на алармата сутрин?

Мотивацията.

Следващата седмица ще влезем директно в главата ти – ще разбереш как работи механизмът на мотивацията, защо някои хора горят от ентусиазъм, а други си намират хиляди извинения, и най-важното – как можеш да използваш НЛП, за да „отключиш“ собствената си мотивация.

И ако не ти се чака до тогава и искаш да можеш да “палиш двигателя”, когато ти е нужно, можеш да направиш първата крачка, като попълниш тази анкета и вземеш своята безплатна НЛП сесия с мен: ИЗЯСНИ СВОИТЕ СТРЕМЕЖИ ИЛИ ТРУДНОСТИ.

И за сега те оставям с една мисъл:

„Някои хора чакат мотивацията да дойде, други я създават.“

Ти от кои искаш да си? 

Ще продължим този разговор следващата седмица!

Благодаря ти, че следиш бюлетина ми.

– Ивета



bottom of page