Щастието е умение, не късмет – научи го!
- Ивета Николова
- преди 6 дни
- време за четене: 9 мин.
Между стимула и реакцията има пространство. В това пространство e нашата сила да избираме нашата реакция. В нашата реакция се крие нашият растеж и нашата свобода. - Виктор Франкъл
Замислял ли си се защо някои хора сякаш винаги са щастливи, дори когато животът им поднася предизвикателства? А други, дори заобиколени от изобилие и възможности, постоянно виждат чашата наполовина празна… и тя им празнее все повече с всеки изминал ден?

Живеем в най-технологично напредналото, проспериращо и потенциално удовлетворяващо време в историята. И въпреки това, милиони хора по света се чувстват хванати в капана на хроничен песимизъм и отчаяние. Това е една от най-разпространените и разрушителни “тихи епидемии” на нашето време.
Но шастието не е просто въпрос на късмет или генетика. То е умение, което можеш да развиеш. И точно за това ще си говорим днес.
Изборът, който не осъзнаваме
Великата семейна терапевтка Вирджиния Сатир често казваше: “Ако хората имат избор, те ще направят най-добрия.” Проблемът е, че често дори не осъзнаваме, че имаме избор.
Когато Вирджиния говори за избора, тя няма предвид просто, че имаш опции. Тя вярва, че трябва да имаш начин да изпиташ алтернативните чувства, поведения и реакции, преди да можеш да ги избереш.
И знаеш ли какво? Съвременните невро-науки го потвърждават. Напредналите техники за сканиране показват, че всяка дейност, в която се впускаме – физическа или емоционална – има своя невронна пътека в мозъка. И като пътна карта, тази мрежа направлява посоката ни.
За да доведат до конкретен резултат, синапсите в мозъка трябва да се активират в определена последователност.
И колкото по-утъпкана е пътеката, толкова по-автоматична става реакцията.
Мозъкът ти е машина за учене (и работи 24/7)
Представи си мозъка си като суперкомпютър, който непрекъснато се препрограмира. Всеки път, когато четеш, чуваш или изпитваш нещо ново, създаваш нова невронна пътека. Всяка една от милионите мисли и действия, които приемаш за даденост, има свой собствен маршрут, прокаран в мозъка ти.
Затова прогресът и промяната са много по-лесни, когато развиваш силните си страни, отколкото ако се опитваш да поправиш проблемите си, като премахваш това, което не работи.
Досега повечето психологически школи са се опитвали да постигнат душевен мир, като премахват това, което психолозите наричат “Негативен Афект”. Теорията е, че ако само елиминираме лошите чувства, ще се озовем в състояние на постоянна радост.
Ех, само да беше толкова просто! Повече от 100 години различни видове терапии – включително милиарди долари, похарчени годишно за психоактивни лекарства – са се оказали до голяма степен неефективни. Дори когато учените успяват да премахнат “лошите” чувства с медикаменти, резултатът не е щастие. Много често хората остават без официалните симптоми на депресия, но се чувстват някак откъснати от живота.
Защото когато избягаш от болката, на финала не получаваш щастие като награда.
Малък експеримент
Хайде да направим един експеримент, който ще ти покаже колко удивително гъвкав е мозъкът ти:
Седни удобно с ръце на коленете.
Сега едновременно докосни върха на носа си с показалеца на дясната си ръка и долната част на дясното си ухо с левия показалец.
Върни ръцете си на коленете и след това обърни действието: ляв показалец към носа, десен показалец към лявото ухо.
Вероятно това движение ще ти се стори малко объркващо от начало, но продължи. Повтаряй от 1 до 3, докато можеш да го правиш, без да мислиш.
Поздравления! В рамките на няколко минути ти създаде изцяло нова невронна пътека – такава, която ти дава възможност да изпълняваш сложно действие с малко или никакво съзнателно мислене.
Невропластичността, или способността на мозъка ти да се препрограмира, ти позволи да ре-организираш стотици хиляди клетки на по-високо ниво. Не само разви техника, която ще улесни ясното мислене (опитай няколко кръга от това преди трудна среща или изпит, или за да се успокоиш, ако си разстроен), но също така си опровергал Втория закон на термодинамиката на Исак Нютон. Вместо да изпаднеш в хаос и объркване, мозъкът ти се е организирал на по-сложно ниво от преди.
Фактът, че изгради нова невронна пътека, означава, че си разширил и възможностите си за избор.
Картата не е територията (и защо това е важно)
Преди повече от 50 години НЛП предложи модел на опита, който се оказа забележително устойчив през годините, които последваха.
Вече беше прието (поне в определени кръгове), че вътрешната представа на хората за външната реалност е конструкция – нещо като описание на света, в който живеят. Разработчиците на НЛП, с интереса си към петте сетива и как те се използват, предложиха, че хората използват най-различни начини, по които виждат, чуват, усещат, помирисват и вкусват, за да "вземат проби" от външната реалност.
След това те прокарват събраните данни през поредица от филтри или ограничения: личната си нервна система, нормите на обществото, в което живеят, и уникалната си лична история.
Тази информация се сглобява в мисловен модел или карта, която след това се използва за навигация на човека през сложния и често объркващ свят, в който е роден.
В процеса на създаване на модела данните неволно се преработват чрез:
Изтриване на някои части от информацията (никой не би могъл да обработи цялата информация, която идва към него във всеки един момент)
Изкривяване на други (приписване на значение на това, което се случва)
Обобщаване на преживяното (приписване на качествата на единичното към множеството)
Ето някои важни изводи:
Картите се различават от човек до човек, в зависимост от начина, по който всеки използва сетивата и филтрите си, и от това каква информация е изтрита, изкривена и обобщена.
Картата не е територията. Не трябва да бъркаме представата си за реалността със самата реалност.
Светът не е лишен от ресурси, които да ни помогнат да посрещнем нуждите си; обикновено нашите карти са тези, които са ограничени.
Когато започнем да разбираме структурата на вътрешния си опит, вече е по-лесно да променим картата, отколкото да се опитваме да променим самия свят.
Как да промениш картата си (по-лесно e, отколкото звучи)
Промяната на картата, както ще се убедиш след малко, е по-лесна, отколкото звучи. Това, което е нужно обаче, е желание и ангажимент за учене.
Като се има предвид почти безкрайния потенциал на вродения ни капацитет за учене, странно е, че се захващаме сериозно и учим нещо ново само когато "трябва". Идеята, че можем да овладеем умения за постигане на приятни чувства без конкретна причина, сякаш ни е малко чужда.
Едно от най-популярните погрешни схващания в психологията е, че да се чувстваш добре е въпрос на шанс.
Структура на щастието (да, има такава)
Всъщност, както всички други преживявания, да се чувстваш добре има структура. Ако правиш определени неща вътрешно, създаваш правилните картини, чуваш правилните звуци, манипулираш правилните усещания (това, което наричаме кинестетика), ще се почувстваш по-добре.
Когато използваш тези техники, за да подобриш очакването, че нещата могат и ще се подобрят, ще се подобриш по начини, които ще те изненадат приятно.
Откъде знаем това?
Първоначално от наблюдения и опит. И имаме вече и все повече доказателства, които ги подкрепят.
Проучвания се правят от повече от 70 години. И те потвърждават, че влиянието на надеждата и вярата, които в комбинация създават положително очакване, е съществен аспект на облекчаването на симптомите и лечението както на физическо, така и на емоционално ниво.
Силата на положителното очакване
Такива проучвания съобщават за значителна връзка между надеждата и оптимизма и цял куп подобрения в усещанията
и функционалността, включително:
По-малко пристъпи на астма
Облекчаване на стреса и тревожността
Намаляване на болката
По-лесно отказване от наркотици
Подобряване на стомашно-чревната работа
Намалена нужда от пред- и следоперативни лекарства
Облекчаване на висока температура
По-малко хронични кашлици и главоболия, включително мигрена
Подобрен контрол на нивата на кръвната захар при диабетици
Пациентите, които имат високи нива на оптимизъм и надежда отбелязват по-кратки времена за възстановяване след операция или травма, включително: сърдечно-съдови инциденти, намалена честота и тежест на пристъпите на ангина и дори удължена преживяемост при диагноза рак.
За разлика от тях, тези, които проявяват негативни и депресивни състояния, са по-уязвими към инфекции, да изпитват влошаване на съществуващо или основно заболяване и забавяне или нарушаване на процеса на лечение.
Плацебо ефектът - най-мощното лекарство в света
Колкото и логично да изглежда финансирането на изследвания и развитие на тези безлекарствени, неинвазивни методи за подобряване на здравето и благосъстоянието, това не е най-популярния подход в момента.
Плацебо ефектите се разглеждат като малко повече от дразнещи "отклонения", които отвличат вниманието от действителния клиничен ефект на лечението.
Като избират да пренебрегват феномена, тези учени изхвърлят водата заедно с бебето. Не само, че всеки човек на планетата е изпитвал плацебо ефекта в някаква степен, но това се случва с всяко лечебно вещество и ритуал във всяка култура по света. Плацебото е, буквално, най-мощното лекарство, което някога сме познавали.
Как да използваш силата на мозъка си за повече щастие
Въпреки това, ортодоксалната наука продължава да отхвърля като нерелевантен всеки резултат, който не се приписва на специфична, измерима причина. Но това ще трябва да се промени.
Гершом Зайчек посочва в основополагаща статия в “The Cancer Journal”, че тъй като нищо в текущата фармакокинетична теория не обяснява плацебо ефекта, той се разглежда като случайна грешка или шум, който може да бъде игнориран. Но Зайчек идентифицира плацебо ефекта като “лечебната сила на природата”, която, според нашия собствен опит и този на ново поколение изследователи, сега може да бъде задействана от широк спектър от техники, включително много от тези, разработени чрез моделиране и инструментите на НЛП.
Как да препрограмираш мозъка си за щастие
Сега, когато разбираш, че мозъкът ти е невероятно гъвкав и че можеш да създаваш нови невронни пътеки, нека поговорим за това как можеш да го използваш, за да станеш по-щастлив.
Ето няколко практически стъпки:
Осъзнай, че имаш избор Първата стъпка е да разбереш, че начинът, по който се чувстваш, не е просто случаен. Ти имаш избор как да реагираш на ситуациите. Може да не изглежда така в момента, но с практика можеш да развиеш тази способност.
Създай нови невронни пътеки Точно както в експеримента, който направихме по-рано, можеш съзнателно да създаваш нови невронни пътеки, които водят до щастие. Това става чрез повторение и емоционална ангажираност.
Промени вътрешните си представи Обърни внимание на начина, по който си представяш нещата вътрешно. Какви картини виждаш? Какви звуци чуваш? Какви усещания имаш? Промяната на тези вътрешни представи може да промени начина, по който се чувстваш.
Практикувай позитивно очакване Както видяхме от изследванията, позитивното очакване може да има мощен ефект върху физическото и емоционалното ти благосъстояние. Започни да очакваш добри неща и наблюдавай как това променя преживяванията ти.
Обнови картата си Помни, че картата не е територията. Ако картата ти не ти служи добре, време е да я обновиш. Това може да означава да преразгледаш някои от убежденията си, да промениш начина, по който интерпретираш събитията, или да разшириш перспективата си.
Упражнение: Създаване на "щастливи" невронни пътеки
Ето едно просто упражнение, което можеш да правиш всеки ден, за да създадеш нови невронни пътеки, свързани с щастието:
Отделяй по 5 минути всеки ден, за да си спомниш момент, когато си се чувствал наистина щастлив.
Връщай се в този момент възможно най-пълно. Виж това, което си виждал тогава, чуй звуците, почувствай усещанията.
Направи картината по-ярка, звуците по-ясни, усещанията по-интензивни.
Докато правиш това, притисни палеца и безименния си пръст заедно, за да създадеш “котва” за това състояние.
Повтаряй това упражнение всеки ден, като използваш същия спомен или различни щастливи спомени.
След време, просто докосването на палеца и безименния ти пръст ще започне да извиква това щастливо състояние.
Така можеш съзнателно да създадеш нова невронна пътека, която свързва физическо действие с емоционално състояние.
Защо това работи (и защо е по-добро от хапчетата)
Може би се чудиш защо този подход е по-добър от това просто да изпиеш хапче, което да те накара да се чувстваш по-добре. Има няколко причини:
Устойчивост Когато създаваш нови невронни пътеки, те стават част от теб. Те не изчезват, когато ефектът на лекарството отмине.
Без странични ефекти За разлика от медикаментите, които често идват с нежелани странични ефекти, тези техники нямат негативни последици.
Овластяване Когато се научиш да контролираш собственото си емоционално състояние, се чувстваш, че контрола се връща в ръцете ти. Не си зависим от външни вещества или обстоятелства, за да се чувстваш добре.
Универсалност Веднъж научени, тези умения могат да бъдат приложени в различни ситуации и контексти.
От теория към практика
Сега, когато разбираш основите на това как работи мозъкът ти и как можеш да го използваш, за да станеш по-щастлив, време е да преминеш от теория към практика.
Ето няколко начина, по които можеш да започнеш:
Практикувай упражнението за "щастливи" невронни пътеки всеки ден в продължение на поне две седмици. Забележи как се променят изживяванията ти с течение на времето.
Обърни внимание на вътрешния си диалог. Какво си казваш през деня? Ако забележиш негативни мисли, практикувай да ги заменяш с по-позитивни или поне неутрални.
Експериментирай с вътрешните си представи. Ако си представяш нещо неприятно, опитай да промениш картината - направи я по-малка, по-далечна, черно-бяла вместо цветна. Забележи как това променя чувствата ти.
Практикувай позитивно очакване. Започни деня си с очакването, че ще се случат добри неща. Обръщай внимание на добрите неща, когато се случват, и ги отбелязвай съзнателно.
Сподели наученото с другите. Едно от най-добрите начини да затвърдиш новите знания е да ги споделиш с някого. Разкажи на приятел или член на семейството за това, което учиш, и може би дори ги покани да практикуват заедно с теб.
Щастието е умение, не късмет
В началото на този бюлетин попитах как така някои хора винаги изглеждат щастливи, докато други постоянно виждат чашата наполовина празна. Сега знаеш отговора: щастието не е въпрос на късмет или обстоятелства. То е умение, което може да бъде развито чрез разбиране и използване на невероятната пластичност на мозъка ти.
Като създаваш нови невронни пътеки, променяш вътрешните си представи и практикуваш позитивно очакване, можеш да трансформираш начина, по който "изпитваш" света. И най-хубавото е, че тези умения са достъпни за всеки, който е готов и се ангажира да ги научи и практикува.
Помни: мозъкът ти е най-мощният инструмент, който някога ще притежаваш. Начинът, по който избираш да го използваш, определя качеството на живота ти. Избирай мъдро.
И ако искаш да научиш повече за това как да използваш НЛП, за да трансформираш живота си и да станеш по-щастлив, попълни тази анкета и вземи своята безплатна НЛП сесия с мен: ИЗЯСНИ СВОИТЕ СТРЕМЕЖИ ИЛИ ТРУДНОСТИ.
Благодаря ти, че следиш бюлетина ми.
– Ивета

Други начини, по които мога да съм ти полезна:
1:1 НЛП коучинг: https://www.ivetanikolova.com/plans-pricing
НЛП-моделът "Аз Концепция": https://www.ivetanikolova.com/self-concept
Курс "Лични Граници": https://www.ivetanikolova.com/granici
ИЗЯСНИ проблема или целта си и заяви 45-минутна безплатна НЛП консултация: https://www.ivetanikolova.com/bezplatno